Kategorie
Dom i ogród

Elektryczna podłogówka – przewody grzewcze VC i VCD.

Ogrzewanie podłogowe to rodzaj ogrzewania, jaki jest najzdrowszym dla mieszkańców i umożliwia równomierny rozkład temperatury w pokojach.
Ogrzewanie podłogowe na prąd pełniące funkcję podstawowego ogrzewania, czyli stanowiącego jedyne źródło ciepła w pomieszczeniu jest montowane pod posadzką. Taki typ ogrzewania można zamontować, kiedy wnętrza są podczas tworzenia i podłogi nie są jeszcze wykonane.
Do wykonania ogrzewania w wylewce stosowane są przewody grzejne VC lub VCD.
VC to jednożyłowy przewód grzewczy zakończony z obu stron kablem zasilającym. VCD to dwużyłowy przewód wykończony z jednej strony kablem zasilającym, a z drugiej strony mufą. Wymienione przewody poza budową różnią się mocą jednostkową, to znaczy ilością watów, jaka przypada na każdy metr przewodu grzejnego. Decydując się na przewód grzewczy trzeba uwzględnić rodzaj pomieszczenia oraz rodzaj posadzki, jak i najmniejsze dozwolone przerwy, jakie powstaną między nitkami kabla podczas ich montażu. Największe możliwe odległości nie mogą przekraczać 20 cm, by nie stworzyły się miejsca zimne.
Instalacja przewodów polega na umieszczeniu ich na powierzchni podłogi zgodnie z projektem razem z sensorem temperatury podłogi. Przewody zalewa się zaprawą lub wylewką samopoziomującą. Podpięcie przewodów VC oraz VCD do instalacji elektrycznej trzeba wykonać z pomocą regulatora temperatury. Wybór najlepszego punktu instalacji puszki z sterownikiem jest kluczowe ze względów estetycznych oraz praktycznych. Przewody grzejne trzeba rozmieścić w taki sposób, by przewód zimny o długości 2,5m można było doprowadzić do puszki elektrycznej i spiąć z sterownikiem.