Kategorie
Bez kategorii

Fotowoltaika co musisz wiedzieć jako Prosument

Termin Prosument to zestawienie wyrazów producent+konsument. Prosumentem nazywa się konsumenta energii elektrycznej który jednocześnie ją wytwarza i przekazuje nadwyżki do sieci energetycznej.

Kilka lat wstecz fotowoltaiczne instalacje były kompletnie nieopłacalne dla przeciętnego konsumenta. Główną przeszkodą były nie tylko koszty, ale także problem z magazynowaniem nadwyżek. Sam koszt zakupy a także utrzymania zestawu akumulatorów nawet obecnie jest akceptowalny tylko dla osób, które nie mają dostępu do sieci energetycznej lub mają ciągłe przerwy w dostawie prądu z sieci.

Wspomniana umowa prosumęcka między posiadaczem domowej instalacji fotowoltaicznej, a dystrybutorem energii, umożliwia przekazanie nadwyżek energii do sieci z możliwością odebrania jej później. Bardzo istotne: energetyczna sieć nie może magazynować energii. Nadwyżka energii przesłana do sieci zostaje natychmiast zużyta przez iinnych odbiorców. Prosument w okresie późniejszym ma możliwość odzyskać energię wytworzoną przez elektrownię, turbinę wiatrową lub wodną.

Aby ułatwić rozliczanie, w umowach prosumęckich można odebrać:

– do 80% oddanej nadwyżki dla instalacji do 10kWp

– do 70% przekazanej nadwyżki energii dla instalacji 10 do 40kWp.

Umowa z operatorem sieci energetycznej uściśla, w jakim okresie czasu przesłana nadwyżka może zostać odebrana. Niestety jeżeli nadwyżka nie zostanie odebrana, to przepada ona. Właśnie dlatego tak ważme jest dobranie mocy dla instalacji fotowoltaicznej do naszego indywidualnego zapotrzebowania. Oczywisty jest fakt, że aby umowa z operatorem sieci energetycznej mogla być w ogóle rozliczona konieczna jest zamiana liczników energii na dwukierunkowe