Kategorie
Bez kategorii

Jak wykorzystać nadwyżkę z fotowoltaiki

Wyjściem z opresji jest doposażenie budynku w urządzenia elektryczne, które będą mogły nadwyżkę z fotowoltaikiwykorzystać na przykład na podgrzanie wody, ogrzewanie lub obniżenie temperatury w domu, zastępując dotychczasowe lub częściowo posiadane urządzenia. Moc większości instalacji fotowoltaicznych montowanych na dachu domu jednorodzinnego może sięgnąć 10kWp. Wspomniana instalacja w przypadku przeciętnej rodziny wykorzystującej energię do celów oświetleniowych i zasilania urządzeń typu AGD, RTV może być dwu, trzykrotnie za duża.

Poniżej przykładowe wartości nadwyżki i sposoby na jej zagospodarowanie:

Nadwyżka 2000 kWh:

– pozwala na ogrzewanie wody użytkowej wyłącznie prądem dla 4-osobowej rodziny przez kalendarzowy rok.

Można to zrealizować na kilka sposobów:

– dołożyć dodatkowe grzałki elektrycznej do zasobnika ciepłej wody użytkowej,

– nabycie bojlera elektrycznego lub zastosowanie podgrzewaczy przepływowych elektrycznych.

Taką ilość energii można także wykorzystać na:

– ogrzanie pomieszczeń grzejnikiem na prąd dla kubatur od 20 do 40m2

– uzyskanie efektu ciepłej podłogi za pomocą elektrycznych mat dla budynku o powierzchni 70 do 150m2

– trzecią możliwością jest zastosowanie klimatyzacji na 100m2 do schłodzenia budynku w okresie upałów

Nadwyżka 4000 kWh: można ją wykorzystać na ogrzanie budynku:

– dogrzać dwa razy większą powierzchnię elektrycznymi grzejnikami niż w poprzednim przykładzie lub rozdzielić nadwyżkę na potrzeby dogrzania pomieszczeń i podgrzewania wody

– ciekawym rozwiązaniem problemu jest także instalacja klimatyzacji z funkcją grzania; natomiast w okresie wysokich temperatur ochłodzą budynek, a w okresie wiosny i jesieni spokojnie poradzą sobie z ogrzaniem budynku wybudowanego nawet kilkanaście lat temu o rozmiarach powyżej 100m2.

Nadwyżka 6000kWh to duża ilość energii i można ją spożytkować:

– montując piec na prąd do już działającej instalacji grzejnikowej z piecem gazowym, olejowym lub stałopalnym – pozwoli on na ogrzanie domu w okresach wiosennych oraz jesiennych.

– inwestując w gruntową lub powietrzną pompę ciepła pod obostrzeniem, że w domu mamy zainstalowane wodne ogrzewanie podłogowe; w w takiej okoliczności instalacja fotowoltaiczna omocy od 9 do 10kWp pozwoli dostarczyć energii do ogrzewania domostwa opowierzchni od 100 do 200m2 przez cały sezon.