Kategorie
Bez kategorii

Jaka klimatyzacja do domu

Wybór urządzenia klimatyzacyjnego zależy od trzech elementów: opcji zamontowania, wielkości chłodzonej przestrzeni oraz opcji dodatkowych. Klasyczne układy chłodzenia typu split wymagają montażu jednostki na budynku. Trzeba znaleźć właściwe miejsce na jednostkę zewnętrzną oraz rozprowadzić do pomieszczeń przewody z czynnikiem chłodzącym do zasilania urządzeń wewnętrznych.

Montując na zewnątrz jednostkę klimatyzatora trzeba pamiętać że poziom hałasu na granicy działki nie może nie może być większy niż 50dB. Należy przeliczyć dodatkowo wartości z karty technicznej w zależności warunków zabudowy. Elementy pokojowe klimatyzatora mogą być zamontowane jako ścienne lub sufitowe.

Przykładem takiego urządzenia jestKlimatyzator Saunier Duval grzewczo-chłodzący 5/28/5,13 kW. Moc klimatyzatora w dużej mierze zależy od kubatury pomieszczenia. Typowo zakłada się wartości na poziomie około 100 W mocy chłodzącej na m2 pomieszczenia dla wysokości 2,75m. Ogromny wpływ ma także nasłonecznienie a tym samy okna. W pomieszczeniach użytkowanych prze grupy osób należy także mieć na uwadze ich ilość oraz moc na poziomie 150-180W od osoby w zależności od charakteru czynności.

Z opcji dodatkowych warto wybrać funkcję ogrzewania. Nowoczesne urządzenia w ze sprężarką inwerterową potrafią efektywnie dogrzewać pomieszczenie w okresach jesieni i wiosny a nawet przy lekkiej zimie. Koszt takiego ogrzewania jest dużo niższy niż grzejnikami elektrycznymi.