Zostając w tematyce grzejników, w tym przypadkuzajmiemy się podstawami. Od czego należy rozpocząć, czyli o czym pomyśleć kupując kaloryfer do lokalu?
Prawidłowo dostosowane grzejniki dają gwarancję podwójnej oszczędności. Pierwszej, przy zakupie, ponieważ zwykle wychodzi na jaw, że jest możliwe wybrać mniejszy, a co za tym idzie tańszy kaloryfer. Kolejna oszczędność wynika z bardziej skutecznej pracy regulacji dedykowanej do kontroli temperatury – czym mniejsza pojemność instalacji (czyli mniejsze grzejniki), tym mniejsza ilość wody w systemie, czyli mniejsza bezwładność. Zawsze warto więc wybierać optymalnie – możliwie najmniejszy kaloryfer. To zadecyduje o tym, że nasz dom będzie ogrzany, a rachunki niższe.
Podstawową ideą przy wybieraniu kaloryfera jest charakterystyka zapotrzebowania na moc grzejną lokalu. Zapotrzebowanie to jest uzależnione od paru warunków, m. in. : rodzaju budynku, wykorzystanej warstwy izolacyjnej, typu okien oraz wentylacji. Wzięcie pod uwagę wszystkich pozwoli na szczegółowe dopasowanie grzejnika do lokalu, w którym powinien funkcjonować. aktualnie dostępne są również aplikacje, jakie na podstawie szczegółów odnośnie instalacji szacują i dobierają kaloryfery.
Przykład:
Lokal o wielkości 17m2 w budowli po termomodernizacji ma zapotrzebowanie na moc 80 W/m. Dokonując łatwych obliczeń okazuje się, że szukany grzejnik powinien mieć moc 900-1100W.
Teraz należy zdecydować się na konkretny typ kaloryfera i dobrać wielkością do miejsca, gdzie będzie zamontowany.