Kategorie
Bez kategorii

Niedrogie kotły dwupłaszczowe – ostatnia możliwość

We wrześniu 2015 roku weszły w życie najnowsze regulacje, które wprowadziły dla wytwórców restrykcje w kwestii udostępniania do obrotu kotłów zasilanych gazem o efektywności niższej niż 86 procent. Efektem takiej sytuacji jest redukcja oferty zasadniczo jedynie do kotłów z funkcją kondensacji dla nowych instalacji centralnego ogrzewania. Do września 2018 wyjątkowo mogą być produkowane na wymogi Unii europejskiej kotły z otwartą komorą dwudwubiegowe, jakie w polskich realiach są podstawą przy wymianie pieca dwupłaszczowego w mieszkaniu np:

– Kocioł zasilany gazem dwufunkcyjny Beretta Quadra II 8-24kW

– Kocioł gazowy dwupłaszczowy Junkers Ceraclass 14-24kW

– Piec zasilany gazem dwufunkcyjny Vaillant atmoTEC pro 9-24kW

– Kocioł zasilany gazem dwufunkcyjny Ariston Clas Evo 10-24kW

Również jedynie i wyłącznie do września 2018 na wymogi UE będą robione tanie piece kondensacyjne o znacznej emisji tlenków azotu, jakie są alternatywą dla kotłów z komorą zamkniętą, takie jak np.:

– Piec na gaz dwuobiegowy Junkers Cerapur Midi 7-24kW kondensacyjny

Piece gazowe tego typu prawdopodobnie będą jeszcze jakiś czas dostępne w obrocie do wyczerpania stoków i będą mogły być instalowane. Podstawą jest tu zapis o „wprowadzeniu towaru do sprzedaży”. Jeżeli towar jest na rynku (na magazynie dystrybutora, sklepu) przed graniczną datą, to może być legalnie sprzedany i zainstalowany. Co, gdy skończy się rezerwa magazynowa? W sprzedaży zostają podstawowe piece kondensacyjne spełniające wyższe wymagania do efektywności oraz emisji związków azotowych.Osoby wymieniające przestarzały kocioł dwupłaszczowy, będą musiały wydać więcej na zakup pieca z funkcją kondensacji, jak również modernizacji układu szachtowego.