Kategorie
Dom i ogród

Przewodnik – Układanie mat elektrycznych pod kafelkami.

Maty grzejne MG i MD producenta Elektra przeznaczone są do docieplania miejsc, w których na podłodze jest terakota lub marmur. Istnieje możliwość także montować je na posadzkach betonowych, wylewkach samopoziomujących jak i na starych kafelkach lub na płytach wiórowych odpornych na zawilgocenia. Maty mogą zagwarantować zjawisko tak często nazywanej „ciepłej podłogi” albo stanowić główny system grzewczy.Produkowane są w zestawach o szerokości 50cm i długości od 2 do 24 m, co daje od 1m2 do 12m2 powierzchni. Zakończone kablem zasilającym o długości 4m. Maty MG mają grubość 3mm i zakończone są z obu stron kablem zasilającym. Są trudniejsze do ułożenia, ponieważ dwa kable zasilające należy podprowadzić do puszki instalacyjnej. Zważywszy na niewielką grubość stosuje się je w miejscach gdzie nie ma możliwości podnieść poziomu podłogi.Tymczasem mata MD ma 3,9 mm grubości i podłączona jest z jednej strony przewodem zimnym 4m. Odmiany MD występują o długości nawet 1m co daje zaledwie 0,5m2 powierzchni. Maty MG jak i MD występuj o mocach 100W/m2 i 160W/m2 z czego mocniejsze mogą być montowanetylko pod posadzkami ceramicznymi bądź kamiennymi. Płaszczyzna siatki ma powłokę samoprzylepną co przeciwdziała przesuwaniu się maty podczas montowania.

Po dokonaniu doboru typu maty wyliczamy jej powierzchnię. Nie zapominajmy, że nie montujemy maty w obszarach planowanej stałej zabudowy miejsca takiej jak szafy, wanna, pralka itp.
Maty można kierunkować poprzez przecinanie siatki na jakiej jest zamocowana i nawracaniu jej w wybranym kierunku.Powinno się przy tym zadbać o szczególną rozwagę by nie naruszyć kabla grzejnego. W obszarach gdzie nie ma możliwości zamontować maty, możemy kabel pozbyć siatki lub dociąć siatkę na wąskie paski. Przy przewodzie pozbawionym siatki trzeba pamiętać, aby zachować odstęp między przewodami. Maty montujemy wręcz na posadce lub na istniejących już płytkach. Rozpoczynamy układanie od punktu podłączenia elektrycznego. Trzeba wykuć posadzkę tak by zmieściła się rurka z czujnikiem ciepła i kabel zasilający. Trzeba zadbać o to by rurka z sensorem nie stykała się z przewodem grzewczym. Umieszczamy sensor temperatury. Odłączamy etykietę elektryczną przytwierdzoną do maty, załączamy do gwarancji. Układamy matę.Jeżeli jest potrzeba połączenia kilku sztuk mat w pomieszczeniu, wiążemy kable zasilające do puszki elektrycznej. Po podłączeniu zapełniamy podkucie masą klejową lub wylewką. Na tak zainstalowaną matę da się wylać posadzkę samopoziomującą o grubości 2-3 mm lub nałożyć klej i układać kafelki.Ostateczny etap to instalacja regulatora. Jeśli maty spełniają główne źródło ogrzewania to należy zastosować regulator z sensorem temperatury powietrza i posadzki. Jeśli mata ma spełniać tylko rolę tzw.„ciepłej podłogi”, regulator może mieć wmontowany jedynie czujnik podłogowy.