Kategorie
Bez kategorii

Termostat Danfoss Icon – Sterowanie PWM

Regulatory Danfoss Icon to nowe akcesoria dopisane do oferty w 2017 roku przeznaczone do ogrzewania podłogowego. Oferta Danfoss Icon opiera się na dwóch modelach. Podstawowy typ, gdzie ustawiamy temperaturę i wybieramy typ grzania podłogowego zależny od bezwładności cieplnej, jest bardzo prosty w obsłudze. Kolejne urządzenie posiada ekstra regulator 7-mio dniowy oraz łącze na opcjonalny czujnik podłogowy. Daje to opcja automatycznego obniżania temperatur na noc i gdy jesteśmy poza domem według jednego z wybranych cykli tygodniowych. Z uwagi na to mamy możliwość obniżyć rachunki za ogrzewanie. Dodatkowy czujnik temperatury podłogi powinno się wykorzystać, gdy:

– temperatura podłogi ma być na stałym poziomie,

– mamy zasilanie układu podłogowego z kotła o wysokich temperaturach (np. stałopalnego) i chcemy dopilnować, aby nie przegrzać podłogi szczególnie, kiedy jest wykonana z drewna.

Regulacja PWM

Sterowanie szerokością impulsu (PWM) to najbardziej skuteczna metoda regulacji obiegiem grzejnym o dużej bezwładności cieplnej. Do takich układów grzewczych należą:

– wodne ogrzewanie podłogowe

– podłogówka elektryczna

– wodne ogrzewanie podłogowe w starszych układach o dużej pojemności wodnej

W odróżnieniu od podstawowego termostatu, jaki włącza się i kończy pracę jedynie dla ustawionej temperatury, regulator PWM robi to w inny sposób. Wybiera „okna czasowe” załączenia i wyłączenia elementu grzewczego tak, by utrzymać temperaturę najbliżej wybranej temperatury i dogrzewa: małymi impulsami nawet, kiedy temperatura docelowa została osiągnięta. Dzięki temu prędzej reaguje na zmiany temperatury, co procentuje większą ekonomiką funkcjonowania. Regulatory Danfoss Icon mogą sterować napędami elektrycznymi 230V o łącznej mocy do 10W. Z uwagi na dobrą cenę można pokusić się o dopasowanie ich do ogrzewania na prąd. Wystarczy dokupić mini przekaźnik z cewką na 230V i łączami o maksymalnym obciążeniu 16 amperów. Cena tego urządzenia to około 16-20 zł. Zabieg taki podpowiadamy osobom z orientacją w zakresie elektrotechniki.